Letošní česká hra Kingdome Come přinesla hráčům zatíme nejrealističtější zážitek z prostředí středověku. Pro svou autentičnost byla mnohdy za hranicemi dokonce kritizována pro rasismus a zobrazování žen jako podřadných rolí. Mohou být podobné hry předzvěstí kompletní změny přístupu k výuce?

„Vše jsme konzultovali s odborníky v dané oblasti, takže nám radil třeba přední český historik Petr Čornej,“ uvedl hlavní tvůrce hry Kingdome come Daniel Vávra v rozhovoru pro Českou televizi. Pro vytvoření realistické architektury například napodobovali stavby českých skanzenů. Ve hře najdete také spoustu narážek na tehdejší politiku a náboženství. Hned v úvodním úkolu můžete vyslechnout informace o papežském schizma, následně si můžete bližší informace také přečíst v herním menu.

Protože je nutné informace o herním světě znát, aby se mohl člověk ve hře správně rozhodovat, tíhne tak hráč k potřebě si tyto informace zapamatovat a následně je použít během hry. Na rozdíl od běžné výuky ve školách, která po studentu chce vyučované informace pouze během zkoušení a testu, se tak může hráč vzdělávat efektivně, a navíc se u toho bavit.

Kingdome come není prvním pokusem zobrazit reálnou historii, ačkoli je první natolik komplexní a úspěšný pokus. Hráči série Assassins creed si už po několik let užívají pohyb svého virtuálního já po notoricky známých budovách v době jejich největšího rozkvětu. Příběh těchto her je sice fiktivní, ale snaží se ho vybudovat na reálných základech a postavách. Setkat se můžete třeba s Leonardem da Vinci či s Mikulášem Koperníkem.

Počítačové hry jsou ale zatím stále tvořené spíše pro zábavu. Zato se začíná pro výukové účely využívat potenciálu virtuální reality. Soukromé firmy zjistily, že z virtuálního školení si jejich zaměstnanci pamatují až o třetinu více informací. Vytvoření takového školení je ale finančně náročné. Využití virtuální reality ve školách je proto zatím pouhou vizí. Přesto technologie do výuky pomalu pronikají v podobě elektronických tabulí a využívání počítačů při výuce. Díky projektu Vzdělávání21 je dnes v české republice několik škol běžně využívající školních notebooků ve vyučování.

Zdroje:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2389033-ve-hre-kingdom-come-jsme-vysazeli-pres-milion-a-pul-stromu-rika-jeji-tvurce-vavra
https://archiv.ihned.cz/c1-66059360-pomoci-virtualni-reality-firmy-skoli-pracovniky-a-lakaji-talenty
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1320544-notebook-misto-sesitu-a-ucebnic-vyuka-je-efektivnejsi

Print Friendly, PDF & Email