Mainstreamová média jsou v současnosti jiná, než byla před třiceti lety. v Osmdesátých letech kralovala mediálnímu trhu televize, v té době revoluční technologie přenosu obrazu a zvuku na obrovské vzdálenosti, která přinášela lidem informace, osvětu i zábavu. V současnosti je televize médiem na ústupu, a přesto že ji stále nalezneme v mnoha obydlích, zvláště u mladých pak nehraje roli hlavního média.

Mladí lidé, které si pro potřebu tohoto článku můžeme definovat jako Mileniálů a mladší (čili lidé narozeni v roce 1974 a později) dnes sahají spíše než po televizi, či nedej bože novinách, po tzv. nových médiích, kam se řadí média napojená na celosvětovou síť Internet. To, že doma mladí lidé nemají televizi, ale neznamená, že je nebaví sledovat jiné lidi na videu, kde se je snaží bavit, ať hereckým výkonem, dobrým komentářem, nebo přinášením novinek. O tento způsob trávení volného času je stále zájem, jen přichází na jiných platformách, než je televize. dnes tuto zábavu přináší vlogy a intenretové streamy.

Interaktivní live stream je velmi podobný televiznímu vysílání. Audio i vide jsou živě vysílány s tím že kdokoliv kdo vlastní patřičný přijímač se k němu může připojit a sledovat ho. V případě streamů je vše jednoduší, jelikož jsou vysílány přes world wide web (Internet), a může se k němu tedy připojit každý kdo vlastní chytré zařízení (počítač, tablet, LTE telefon) připojené k internetu. Pokud dotyčný vlastní takové zařízení a zná adresu na které stream probíhá, může se, zdarma, připojit a sledovat ho. Nemusí však zůstat pouze u sledování, může se také aktivně participovat na jeho průběhu. Mnoho streamerů komunikuje se svými diváky za pomoci chatu, hrají hry které po nich diváci chtějí, povídají si, splňují výzvy a podobně. Streamovací platformy jako Twitch.tv a YouTube přináší tímto nový typ zábavy, vysílání kterého může být divák součástí.

Možnost ovlivňovat vysílání, či být prostě v kontaktu s účinkujícím jsou v kombinaci s tím, že chytrá zařízení dnes vlastní drtivá většina lidí hlavními důvody k nárůstu oblíbenosti tohoto trendu. technologie pro sledování ale i pro vytváření streamu je dnes natolik dostupná že tyto platformy stále rostou. Ti nejúspěšnější jsou schopni se streamováním živit, je to jejich zaměstnání na plný úvazek. Příkladem je americký streamer známý jako Bricky (viz. video).

Zdroje:
Vítek Chaloupecký – PLATFORMY PRO POSKYTOVÁNÍ LIVE STREAMU

Tomáš Bartošík – STREAMOVÁNÍ NA TWITCH.TV JAKO FORMA
PERFORMANCE

Marek Štěpánek – ELECTRONIC SPORTS

Print Friendly, PDF & Email