V ČR odstartoval skvělý projekt s praktickými radami pro odhalování manipulačních informačních zdrojů:

„Surfařův průvodce po internetu“ je zdarma dostupná internetová příručka umožňující každému čtenáři prověřit věrohodnost zdroje a skutečný záměr autora 5 jednoduchými postupy. Formou zpracování je cílena na budování mediální gramotnosti středoškolských studentů, uvedené postupy jsou však užitečné pro každého, kdo si při čtení internetových článků rád utváří vlastní názor a odmítá se nechat manipulovat zcestnými informacemi.

V dnešní době, kdy zcestné a dezinformační články na internetu rostou jako houby po dešti, jsou podobné projekty vítaným osvěžením. Až dosud bylo velmi obtížné najít konzistentní postupy, které by byly srozumitelné široké veřejnosti od středoškolských studentů až po seniory. A to i přesto, že účinné způsoby ověřování věrohodnosti informací vyžadují pouze špetku selského rozumu (nevěřit všemu co je psáno), vlastní iniciativy (vyhledání zdroje), a ochoty utvářet si svůj vlastní názor.

Projekt Zvol si info založili studenti Masarykovy univerzity, které nebavilo dívat se, „jak se chytré mozky plní hloupými (dez)informacemi.“ Kromě série středoškolských přednášek v Česku a Slovensku navíc v lednu letošního roku vydali knihu FAKE NEWS s podtitulem „Nejlepší kniha o dezinformacích a manipulacích“, napsanou běžným jazykem, aby z ní mělo užitek co nejvíce lidí.

 

Zdroje:
http://zvolsi.info/
https://www.online.muni.cz/student/10136-jak-poznat-fake-news-poradi-nova-kniha-studentu-muni
http://555production.cz/novinky.html

Print Friendly, PDF & Email