Chytrého asistenta Alexu Amazon začalo využívat první české médium. Vývojáří tvrdí, že budoucnost bude patřit hlasovému ovládání. Bude nám Alexa říkat zprávy v češtině? 

Nejen česká média ráda využívají novinky, které jsou na předních příčkách v trendech. Platí to i o chytré asistence Alexe, jejíž ovládní funguje pomocí hlasu. Tato funkce však způsobuje pro česká média určitou komplikaci, jelikož Alexe chybí čeština. I přes tento problém veřejnoprávní Český rozhlas zapojil Alexu, chytrou asistentku od Amazonu, do svého vysílání a bude předčítat zprávy. Služby, které Alexa bude v Českém rozhlasu plnit, by se však v budoucnu měly rozšít, například o rozhlasové vysílání nebo podcasty.

Na první pohled se může zdát, že Alexa je pouze další bezdrátový přehrávač muziky, nicméně nabízí mnohem víc. Alexa je virtuální asistentka, která byla vyvinutá společností Amazon. Uživatelům může nabít hned několik mimořádných schopností. Například dokáže reagovat na lidský hlas, je tedy schopná hlasové interakce, dále může být jako přehrávač muziky, podcastů či audioknih. Mimo jiné také může sloužit jako budík nebo jako zprostředkovatelka informací ze světa, sportu či počasí.

V České republice jsou chytří asistenti stále poněkud novinkou a Český rozhlas se stal vůbec prvním médiem u nás, který Alexu do svého vysílání zapojil. „Zatím je to pro nás hlavně příprava na budoucnost, protože dokud Alexa neumí česky, je to velmi minoritní věc,“ říká jeden ze dvou vývojářů Českého rozhlasu.

Za předpokladu, že Alexu budeme moci ovládat i česky, lze předpokládat, že prodej zde poroste a lidé budou využívat její služby v mobilech či letevizích.

Zdroje:
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/experiment/_zprava/cesky-rozhlas-se-zapojil-do-projektu-amazon-alexa-hlasovemu-ovladani-patri-budoucnost-veri-vyvojari–1792742,
https://developer.amazon.com/alexa,
https://www.youtube.com/watch?v=dMuTbC5-Fbg,
https://smartmania.cz/cesky-rozhlas-spousti-prehravani-zprav-pro-chytre-asistenty-prozatim-pouze-pro-alexu/,

Print Friendly, PDF & Email